עיצוב חדרי ילדים

חדר הילדים הוא המקום בו המבוגר שולט בחייו של הילד בצורה משמעותית ביותר ובשנים משמעותיות ביותר.
תינוק אינו יכול לומר מה הצבע שהוא מעדיף ומה התחושות שלו לגבי חומרים. ואז באים המבוגרים, ההורים או המעצבים, ומחליטים עבורו מה יאהב ומה ירגיש.
ילדים יותר חשופים להשפעות של הסביבה, אין להם את ההגנות שמפתחים המבוגרים במשך השנים. יש להם את הרצון להתנסות, לראות, לגעת ולחוש כל דבר באופן החזק ביותר שינתן להם. לכן בחדרי ילדים אנו רואים מהר מאד את ההשפעה שיש לעיצוב החלל על התנהגותו של הילד. למיקום החדר בבית יש משמעות לגבי תחושת השליטה של הילד, במתרחש בבית ובקביעת מיקומו בתוך המשפחה.
עפ"י הפילוסופיה הסינית שהפנג שווי הוא חלק ממנה, מורכב העולם מחמישה אלמנטים : מים, עץ, אש, אדמה, מתכת. המאופיינים ע"י צורה, צבע, טעם, חומר ועוד. המטרה היא להגיע לאיזון בין חמשת האלמנטים תוך התחשבות מלאה באדם החי בחדר ולצרכים האישיים שלו.                                                                                               

לאחר הכנת מפת לידה עפ"י ארבעת עמודי הגורל (אסטרולוגיה סינית) ניתן לבחור לכל ילד את הצבעים המתאימים לו בתוספת כתמי צבע, בחירת חומרים ותמונות על מנת לאפשר לו את המקום הנכון ביותר עבורו.
לילד עם בעיה עם חוקים וגבולות  נבדוק ונאזן את אלמנט המתכת.
לילד עם פחדים רבים נבדוק ונאזן את אלמנט המים.
אפשר לבחור לכל אדם את האזורים היותר מומלצים עבורו בבית, את כיוון המיטה\שולחן העבודה, חומרים המיטיבים עמו, צבעים התומכים בו גם לחדר בו הוא חי ואפילו ללבוש.
חדר שכולו עץ יכול להיות תומך מאד עבור ילד אחד ולגרום לקשיים אצל ילד אחר. לכן בחדרים המשותפים ליותר מילד אחד יש למצוא את המכנה המשותף לשניהם.
ניתן לחזק את הילדים על ידי החיה התומכת שלהם. ילד שנולד בשנת הנמר , יתאים כי בחלק הצפון מזרחי של חדר השינה שלו  תהיה תמונה או בובה\פסל של נמר.
הפנג שווי מאפשר לבחור לכל אדם את האזורים היותר מומלצים עבורו בבית, את כיוון המיטה, כיוון שולחן העבודה, חומרים המיטיבים אתו, צבעים התומכים בו גם לחדר בו הוא חי ואפילו ללבוש. כך יוכל כל אדם למצות את מלוא הפוטנציאל האישי שלו.
לדוגמה : ילדה שנולדה במרץ 1990, שנת הסוס, כיווניה הם :  דרום מערב, צפון מערב, מערב וצפון מזרח. במפה שבה  אלמנט האש הוא העיקרי אך נמצא בחוסר. בחרנו לצבוע  את הקיר הדרומי באדום וכן להמליץ  לה  ללבוש הרבה צבעי אש (אדום, כתום, צהוב, סגול). כמו כן מומלץ לה לתלות תמונה של סוס  על הקיר הדרומי.
אין צבעים שטובים לחדר ילדים, לכל ילד יש צבעים שטובים עבורו.
לדוגמה :
לבן- מסמל כוח ומשמעת, גבולות וסדר. לרוב הילדים הוא לא טוב,זה צבע קשה עבור ילד אך לילד עם בעיות בתחום נשקול שילוב לבן בחדר.
אדום- צבע המזל- "צבע החיים" בתרבות הסינית. הסינים נוהגים להלביש את התינוק בבגדים אדומים למזל, מדליקים נר אדום במשך שבעה ימים רצופים לאחר הלידה, כדי להגן עליו ממחלות.הם מאמינים שהצבע האדום עוזר לממש קארמה טובה.
האדום טוב לעידוד מערכות יחסים. עודף של הצבע גורם לחוסר שלווה בלבול והתפזרות, לכן עדיף להשתמש בו רק ככתמים של צבע.
ירוק- צבע הבריאות והריפוי. צבע המוטיבציה והאומץ, מתאים עבור ילדים המתקשים בקבלת החלטות ותכנון לטווח ארוך. שימוש עודף בצבע יוצר תחושת מחנק ומעורר כעס וחשדנות לכן חשוב המינון הנכון.
צהוב- צבע עליז, מעורר אמפתיה ואהדה וחיבור אל הטבע. טוב לחדרי ילדים בגוונים הבהירים יותר אך אינו מתאים לכולם.
סגול- צבע הרוחניות ,מפעיל את הדמיון והמעוף. כמו באדום להשתמש בכתמים של צבע.
כחול- מסמל רוחניות, שלווה, רוגע, איזון, משייכים לו גם תכונות רפואיות כמו טיהור וחיטוי. במסות גדולות יכול לגרום לדיכאון. לילד עם פחדים נטפל באלמנט המים על ידי שימוש בצבע הכחול.
יש עקרונות בעיצוב חדרי ילדים ושינה שאכן מתאימים לכולם בנוסף לכיוונים המתאימים ילד זקוק למרחב מסודר ובעל גבולות ברורים. סביבה מבולגנת מובילה לבלבול, לחוסר יכולת להתמקד וכתוצאה מכך לתסכול, בעיקר לילדים עם בעיות של תשומת לב. ניקוי וארגון החדר מדרבנים תהליך דומה ברמה פנימית, רגשית. על ידי שחרור דברים שהם לא זקוקים להם יותר, הם מפנים מקום לכניסה של חוויות חדשות.
את חדר הילדים יש לנסות לראות מגובה עיניו של הילד ולא שלנו. לגודל של המרחב ושל כל חפץ בו יש משמעות אחרת בהרגשתו של הילד.
הצורה המועדפת לחדר היא מלבן או ריבוע. על החדר לשדר תחושת נינוחות. הסינים מאמינים כי בזמן השינה, הנשמה עוזבת את הגוף ומשוטטת בחדר, לכן יש לדאוג לכך שלא תתקל בחפצים או במוקדי אנרגיה שיפרו את שלוותה.
מראה המוצבת מול המיטה מעוררת תחושה שמישהו נוסף נמצא בחדר.
פינות חדות של רהיטים יוצרות חיצי רעל ועלולות לפצוע את הנתקל בהן.
על הריהוט להתאים לגודל הילד כדי שיוכל להגיע לחלק העליון של השידה, כוננית הספרים  ותיבת הצעצועים. הדבר יגרום לתחושת שליטה, בטחון עצמי והערכה עצמית של הילד.
מיטות העומדות זו על זו אינן טובות לילד. הילד הישן במיטה העליונה אינו מרגיש בטוח, במיטה התחתונה מרגיש לחוץ. אחסון חפצים מתחת למיטה גורם לחוסר מנוחה.
אין להושיב את הילד ליד שולחן הכתיבה כך שגבו מופנה לכוון הדלת, אין סיכוי שיישב שם להכין את שיעורי הבית שלו. הילד זקוק לתחושה שהוא רואה מה קורא בבית, גם כשהוא מכין שיעורים.
מכשירי חשמל כמו :טלוויזיה, מחשב, וידאו ויש האומרים גם טלפון יוצרים חלל עם שדה אלקטרו-מגנטי גבוה המונע שינה טובה. הפתרון הטוב ביותר הוא: הפרדה בין החלל שבו ישנים, משחקים ומדברים עם חברים, לבין החלל שבו רואים טלוויזיה, וידאו ומחשב. החלל שבו נמצאים המכשירים החשמליים טוב שיהיה משותף לכל הילדים, כך יוכלו לחוות את תחושת השיתוף וה"להתחלק" עם אדם נוסף ואולי גם להיפגש עם בני המשפחה האחרים.
לילדים בגיל  בית הספר בצפון מזרח  של החדר – פינת התובנה\לימודים – למקם את הספרים, תמונה או פסל של פיל הנחשב כסגולה לחכמה.